Kas ir trombi?

Trombi ir asins vai limfas recekļi asinsvados. Vēnās trombi veidojas piecas reizes biežāk nekā artērijās, pie tam galvenokārt tie veidojas tajos venozās sistēmas apvidos, kuros asins plūsma ir īpaši lēna, - kāju un iegurņa vēnās. Trombi var veidoties gan dziļajās, gan virspusējās vēnās, tomēr vienlaikus tas notiek ļoti reti.

Kā rodas trombi dziļajās vēnās?

Ja noteiktos apstākļos, piemēram pēc operācijas vai ilgstoša gultas režīma, netiek veikti trombozes profilakses pasākumi (elastīgo kompresijas zeķu valkāšana vai profilakse, lietojot medikamentus), tad asins plūsmas palēnināšanās, asinreces paātrināšanās un asinsvadu iekšējā slāņa jeb endotēlija bojājums var veicināt trombu veidošanos dziļajās vēnās. Izveidojušies trombi daļēji vai pilnīgi nosprosto vēnas lūmenu. Šo slimību sauc par dziļo vēnu trombozi.
Pacientiem, kam tiek veikta operācija vispārējā anestēzijā, trombozes risks ir pietiekami liels pat tad, ja nav trombu rašanos veicinošu blakusslimību. Dziļo vēnu tromboze nereti ir atkārtota.
Visbiežāk dziļo vēnu trombozi konstatē apakšstilba vēnās, taču tā var izplatīties arī uz augšstilbu un iegurni. Trombozes gadījumā raksturīgas sāpes apakšstilbā, tūska potītes vai apakšstilba apvidū un ādas krāsas pārmaiņas. Tomēr apmēram pusei slimnieku redzamas pazīmes var arī nebūt.
Parasti trombi ir pielipuši pie asinsvada sienas. Ja netiek veikta iedarbīga ārstēšana, tad tie turpina palielināties. Dažos gadījumos trombs spontāni izšķīst, neatstājot manāmas sekas.
Tomēr var gadīties, ka trombs atraisās no asinsvada sienas, un asinis aiznes to uz sirdi un plaušām. Nokļūstot plaušās, trombs var radīt dzīvībai bīstamas sekas.

Kādu risku rada trombi?

Ja atdalījies trombs caur sirdi nokļūst plaušās, tad var tikt slēgts plaušu artērijas zars. Asins plūsma plaušu artērijās pavājinās vai pilnīgi pārtraucas. Ir radusies plaušu trombembolija. Šai slimībai, kuras gadījumā plaušu funkcijas stipri pavājinās, nepieciešama tūlītēja iedarbīga ārstēšana, jo masīva plaušu embolija var būt letāla.
Ļoti daudziem pacientiem, kam netiek veikta iedarbīga profilakse, rodas ilgstoši bojājumi dziļo vēnu sistēmā. Sekas ir kāju tūska, čūlas un ādas krāsas pārmaiņas. Šīs pārmaiņas sauc par hronisku venozu mazspēju vai posttrombotisko sindromu.
Vēnās radušies trombi nevar tieši nokļūt artērijās, un tādēļ tie neizraisa miokarda infarktu, insultu vai perifērisku artēriju nosprostojumu.

Kā ārstē dziļo vēnu trombozi?

Pēc tam, kad ārsts jums ir diagnosticējis dziļo vēnu trombozi, nekavējoties tiek sākta ārstēšana. Galvenokārt lieto divus medikamentus, kas papildina viens otru un mazina risku, ka trombs turpinās palielināties vai ka vēlāk radīsies komplikācijas.
Parasti ārstēšana tiek sākta ar mazas molekulmasas heparīnu. Šo medikamentu injicē zem ādas. Mazas molekulmasas heparīna lielākā priekšrocība ir ātrs darbības sākums. Tiklīdz iespējams, papildus tiek ordinētas asinsreci kavējošas tabletes. Parasti to lietošanu turpina trīs mēnešus.

Kam jāpievērš īpaša uzmanība ārstēšanas laikā?

Iepriekšminētie medikamenti ir ļoti iedarbīgi trombozes ārstēšanā. Vairumā gadījumu tiem ir ļoti laba panesība. Tomēr noteiktos apstākļos, piemēram, traumu gadījumā, vēlamā asinsreces pavājināšanās var radīt asiņošanas laika pagarināšanos. Šādos gadījumos nekavējoties griezieties pie ārsta, un viņš izlems, kā turpināt ārstēšanu.

Jums jāpievērš uzmanība arī šādām iespējamām pazīmēm:
· atkārtota smaguma sajūta kājās;
· saspringuma sajūta kājās;
· stipras muskuļu sāpes;
· potītes vai kājas tūska;
· akūtas sāpes krūšu apvidū.

Ja rodas kāds no šiem simptomiem, nekavējoties informējiet savu ārstu.

Kādi piesardzības pasākumi jāievēro?

1. Sievietēm jāizsargājas no grūtniecības, kamēr viņas lieto asinsreci kavējošas tabletes, jo medikamenti var radīt augļa anomālijas. Tomēr tas neattiecas uz heparīna preparātiem, kas tiek injicēti zem ādas.
Ja asinsreci kavējošu tablešu lietošanas laikā iestājas grūtniecība, nekavējoties konsultējieties ar savu ārstu!
2. Ja esat aizmirsis iedzert tableti, tad nekādā gadījumā nedrīkstat lietot divas tabletes nākamajā reizē. Ievērojiet un nemainiet lietošanas shēmu, ko ordinējis ārsts.
3. Izvairieties ēst daudz dārzeņu (piemēram, spinātu, lapu kāpostu un skābo kāpostu), augu eļļas, aknu vai olu, jo šie produkti satur daudz K vitamīna, kas var ietekmēt ārstēšanas iedarbīgumu. Tas attiecas arī uz multivitamīnu dzērieniem un multivitamīnu kapsulām, kas satur K vitamīnu.
4. Lietojiet tikai mazas alkohola devas.
5. Izvairieties no sporta veidiem un citām aktivitātēm, kuru gadījumā ir liels traumu risks.

Kāda darbošanās ir atļauta ārstēšanas laikā?

Pēc ārsta ieteikuma otrajā vai trešajā ārstēšanas dienā vispirms jāveic ļoti īsa pastaiga. Turpmāk pastaigas ilgumu pakāpeniski pagarina. Ja staigājot kājas pietūkst vai sāp, tad saīsiniet pastaigas ilgumu.
Novērtējiet izveseļošanās procesu: ja slodzes ietekmē kājas sāp vai stipri pietūkst, tad piepūle bijusi par agru vai lielu.
Pēc īsas pastaigas (it īpaši pirmajās divās ārstēšanas nedēļās) atpūtieties, nedaudz paceļot kājas uz 15-20 minūtēm.

Kādi riska faktori var veicināt atkārtotu trombozes rašanos?

Ikvienā situācijā, kad palēninās asiņu plūsma vēnās, ir paaugstināts trombu rašanās risks.
Visbiežāk trombi rodas šādos gadījumos:
· pēc operācijas;
· pēc ilgstoša gultas režīma;
· kājas imobilizācijas gadījumā, piemēram, ja ir ģipša imobilizācija;
· pēc ilgstoša lidojuma vai ilga ceļojuma ar mašīnu vai autobusu;
· grūtniecības un dzemdību laikā;
· sievietēm, kas smēķē un vienlaikus lieto hormonus saturošus kontraceptīvus līdzekļus;
· vecāka gadagājuma cilvēkiem;
· noteiktu asinsreces faktoru trūkuma gadījumā.

Ko darīt, lai izvairītos no trombozes recidīva?

Ikreiz, kad rodas trombozi veicinoša situācija, nepieciešams veikt profilaktiskus pasākumus. Piemērota ir peldēšana, pastaigas, riteņbraukšana, noteikti vingrojumi, fizikāla terapija (piemēram, elastīgo kompresijas zeķu valkāšana) un konsekventa medikamentu (piemēram, mazas molekulmasas heparīna) lietošana.

Dziļo vēnu trombozes risku var mazināt, ievērojot Maja likumus.

Maja likumi

1.Izvairieties uzturēties vietās, kur gaisa temperatūra ir augstāka par +28° C. Nē - saulei, saunai, karstai vannai!
2.Nestāviet un nesēdēt ilgāk par vienu stundu. Ja nav iespējams no tā izvairīties, tad starplaikos pastaigājieties vai veiciet īpašus vingrinājumus.
3.Ja pietūkst kāju apakšstilbi, tad, ejot gulēt, paceliet gultas kājgali.
4.Auksta duša pēdām un apakšstilbiem divas reizes dienā vai biežāk. Ūdens nedrīkst būt ledus auksts; tā temperatūrai jābūt +16° -18° C, procedūrai jāilgst 5-10 minūtes.
5.Izvairieties celt smagus priekšmetus. Raugieties, lai vēdera izeja būtu regulāra.
6.Nodarbojieties ar sportu: skrieniet, peldiet, brauciet ar divriteni. Nenodarbojieties ar sporta veidiem, kam raksturīgs augsts traumu risks (futbols) vai bieži, pēkšņi sasprindzinājumi (teniss).
7.No rīta un vakarā mēriet potītes un ikru apkārtmēru un reģistrējiet dienasgrāmatā laiku, nodarbinātību un citus apstākļus. Tā jūs varēsit noskaidrot, kādos apstākļos rodas tūska.
8.Ja rodas sāpes kāju muskuļos, kas ilgst vairāk nekā divas dienas, vienlaikus ar klepu, elpas trūkumu un reiboni, tad jāgriežas pie ārsta.
9.Dzeriet pietiekami daudz ūdens; karstā laikā - vismaz 2 litrus dienā.
10.Valkājiet piemērotus apavus – jo zemāks papēdis, jo labāk. Papēži, kas augstāki par 6-8 cm, būtiski pasliktina venozo asiņu atteci. Kad vien iespējams, staigājiet ar basām kājām.
11.Nelietojiet hormonālās kontracepcijas līdzekļus, nesmēķējiet, vēnu varikozes gadījumā konsultējieties ar savu ārstu.

Ja ievērosit šos padomus, tad jaunu trombu veidošanās lielākoties tiks novērsta.

Nebaidieties no šļirces!

Dziļo vēnu trombozes profilaksei un ārstēšanai lieto mazas molekulmasas heparīnus (piemēram, innohep ). Injekcija, ko veic ar lietošanai gatavu pilnšļirci, ir vienkārša un gandrīz nesāpīga. To varat veikt pats vai kāds no jūsu piederīgajiem.
1. Injekciju veic vēdera priekšējās sienas sānu daļā. Jāizvairās injicēt nabas apvidū. Izņēmuma gadījumos (grūtniecība, ādas iekaisīgas pārmaiņas) var injicēt arī augšstilbā. Tomēr nedrīkst injicēt vietā, kur saskatāms asinsvads.
Ja injekciju veic cits cilvēks, tad iespējams iešļircināt arī vēdera mugurējās sienas sānu daļā, izņēmuma gadījumos – starp lāpstiņām.
2. Pirms injekcijas izvēlētā vieta jādezinficē ar spirtā samērcētu tamponu.
3. Ar īkšķi un rādītājpirkstu izveido ādas kroku.
4. Pilnšļircē ir gaisa pūslis, kas palīdz pilnīgi izspiest šļirces saturu. Tādēļ nekādā gadījumā nedrīkst izlaist gaisa pūsli pirms injekcijas, jo citādi daļa heparīna devas paliks šļircē.
5. Ja injekciju adatai ir pielipis piliens, tas jānokrata. Neslaukiet adatu ar spirtā samērcētu tamponu, jo slāņu veidošanās adatā ir nevēlama.
6. Cieši turot ādas kroku, taisni un visā garumā ievada adatu un injicē medikamentu, lēnām spiežot virzuli uz leju.
7. Pēc injekcijas taisni izvelk adatu un pēc tam atbrīvo ādas kroku. Ja injekcijas vietā parādās asiņu piliens, tad šai vietai uz dažām minūtēm uzspiež tamponu.